12.02.21

Šití: Konstrukce střihu - SUKNĚ

0

Dneska začneme nejjednodušším střihem a jak jej vypracovat. Sukně patří odjakživa mezi nejběžnější dámský oděv, Jejich délka se řídí módou a spolu s halenkou vytvoří look na jakoukoliv příležitost, kdysi ženy vůbec nenosily nic jiného, jelikož kalhoty byli pro muže. Schválně zda víte, kdo přišel jako první s tím, že se budou nosit kalhoty? Kdo tento stereotyp sukní zlomil. A kdo jako první přišel s krátkou sukní a ukázal nožky? Kdyby nebylo těchto žen, kde by dnešní móda možná byla, že? 

Myslím si, že dost bylo okecávání, ale přeci jen vám hned na úvod nemohu začít psát všechno. Ráda bych ještě podotkla, že v tomto článku bude hlavně právě konstrukce střihu a její postup při zhotovení vám natočím na video. Abyste viděli i práci "na živo" a nejen tady. Ve videu vám určitě řeknu i více ke švům, pásku, všívání zipů a také o správném naměření postavy, které je ze všeho nejdůležitější.

Obtížnost: ✂ (snadná)


Rozměry, které potřebujeme ke zhotovení sukně a vysvětlení zkratek: 
✂ OP - obvod pasu
✂ OS - obvod sedu
✂ DS - délka sukně
✂ HS - hloubka boků
✂ PD - přední díl
✂ ZD - zadní díl.
Obvod pasu se vždy měří v nejužší části vašeho těla, nikdy neměřte níž, konstrukce střihu vychází z tohoto bodu a snížení pasu se pak dělá až do konstrukcí. 
Obvod sedu se měří na nejširší části těla, tedy přes zadek, hodně lidí si tento obvod měří přes boky, který není správný, vždy si metr dáváme tak abychom tam měli "nejvyšší možnou míru" protože se řídím heslem, že zkrátit a zúžit jde vždy všechno. 
Hloubka boků je neměřitelná a udává se 18-20 cm já při své výšce 170cm udávám 19cm při vyšších postavách dávám víc při méně jak 160cm zase dávám méně. 
Délka sukně se měří od pasu dolů. Postava musí být rovná, proto je lepší, když vám tento obvod někdo vezme za vás.
Všechno o měření vám lépe vysvětlím ve videu ♥.

Když už máte svoje rozměry, nebo kohokoliv jiného, tak můžeme začít s první hlavní připomínkou. Vždy při konstrukci používáme pouze polovinu naměřené hodnoty OP a OS. Tedy pokud máte v pase například 64cm, budete v každém vzorečku počítat pouze s polovinou a tedy 32cm, to samé u sedu 96cm = 48cm. Chápeme se doufám. 
 
Co budete potřebovat:
    ✂ Rozměry
    ✂ Střihový papír
    ✂ Pravítko, pravítko s ryskou, křivítko a nebo jednoduše krejčovské pravítko (ale pravítko s ryskou doporučuji i tak mít)
    ✂ Krejčovský metr
    ✂ Tužku
    ✂ Nůžky na papír

A začínáme:
Začneme svislou přímkou a k ní narýsujeme kolmici (viz obrázek), tím nám vznikne zadní středová přímka a pasová linie.
Od pasové linie si naměříme HS, narýsujeme opět kolmici a tím nám vznikne sedová linie. Opět od pasu naměříme DS, narýsujeme kolmici a vznikne nám dolní okraj sukně. Jednoduché, že?
Na sedové přímce (můžete i na pasové) naměříme od zadní středové přímky OS/2 (nezapomeňte, že počítáme z poloviny naměřených hodnot!!), opět narýsujeme kolmici a vznikne nám boční přímka. Od boční přímky poté naměříme vypočítanou hodnotu ze vzorečku OS/2 + 1, uděláme kolmici a vznikne nám tím střed předního dílu.
Na boční přímce si naměříme od pasové linie 1,5cm pro zvýšení pasové linie.
 
Křivítkem nebo krejčovským pravítkem si utvoříme tvar spojením od středových přímek po boční zvýšení. Doufám, že jsem to dobře napsala a je to pochopitelné. Na zvýšené pasové linii si naměříme od boční přímky 3,5 cm do ZD i PD.
Tak a jdeme na záševky. Změříme si rozměr od zadní středové po naměřený bod a zapíšeme si rozměr na papír, protože se nám ještě bude hodit.
Změřený rozměr v ZD si vydělíme třemi a měříme od zadní středové přímky, kolmice sneseme až k sedové linii. U předního dílu se tento výpočet umístění záševků dělá jinak, vypočítáme si vzoreček 2 x OP + 7 a vypočítanou hodnotu měříme od středové přímky PD, pokud máte rozdíl mezi pasem a boky vetší, můžete si záševky udělat dva tak, si od naměřené hodnoty naměříme 6cm směrem ke středu.
Záševky a jejich délka je různá, já už to dávám většinou pocitově, pokud máte rozdíl mezi pasem a boky malý, bude vám stačit maximální hodnota 12cm, pokud máte rozdíl větší používám 14cm, ale pouze v zadním díle blíže ke středu, to samé platí u PD pokud budou dva záševky, tak blíže ke středu jsou většinou delší a tedy i širší. V předním díle dělám málokdy velké záševky, no upřímně vždy se dá zabírat když je potřeba, to samé u záševků se dá i ubírat, jelikož se nestříhají.
Tak a teď doufám, že se mi povede vysvětlit šíře záševků, v ZD máme již změřenou hodnotu, kterou jsem psala, ať si zapíšete, hodnotu pojmenuji X abyste pochopili výpočet. X - OP = Y, hodnota Y se rozpočítá v ZD mezi oba záševky, například nám vyjde 5cm, tak si dáme do záševku blíž ke středu 3cm a do druhého 2cm (celý rozměr se měří od středu naznačeného záševku).
U PD si změříme opět hodnotu, ale pozor máme tam přidaný 1cm, takže hodnota změřená X - OP = Y - 1, chápeme se, doufám. A opět výsledek naměříme do záševku/záševků.
No a máme hotovo. Tak co, nebylo to tak hrozné, nebo jo? Brzy se můžete těšit na video, kde si ukážeme technologický postup, trochu více vám vysvětlím konstrukci v praxi a také vám ukážu případné modelace v základním střihu. Věřím, že vás to bude bavit. Protože tohle je něco, co já dělám velmi ráda a ráda vám aspoň část z toho předám. 
Pokud budete zkoušet střihy podle mě, budu ráda, když mě na svých sociálních sítích budete označovat ♥, na instagramu můžete použít #sagistyle nebo mě označit @radkacopanova.
 
Budu se na vás těšit u videa ♥..
VAŠE SAGI ♥

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za Vaše komentáře.