26.02.21

Šití: Jak si vypočítat spotřebu materiálu u sukně

0

 

Známe konstrukci střihu, už i víme, jak sukni ušít, ale jak se dozvíme, kolik materiálu máme koupit? O to se s vámi podělím v dnešním článku. Budeme se bavit o spotřebě jak u klasické sukně, jako jsme si ukazovali při konstrukcích a na videu, tak i u 3 různých sukní vycházejících ze základu.
Typů sukní je nespočet a určitě si řekneme více, až se budeme věnovat například kolovým sukním (u těch si to dáme v samostatném článku). Každý typ sukně si vyžaduje jiný množství spotřebovaného materiálu. Množství materiálu závisí i na vybraném materiálu. Takže se na to pěkně podíváme.
 
Co rozhoduje o spotřebě materiálu:
    ✂ Tělesné rozměry a délka sukně
    ✂ Materiál
    ✂ Typ sukně
            ✂ Rovná
            ✂ Áčková
            ✂ Dílová
            ✂ Se sklady
 
Ještě se na rychlo zastavíme u polohování střihu a jak poznáte osnovu a útek. Ač jsem se ve videu zmínila, že se střih musí pokládat po osnově, tak ne každý ví, co je osnova a co útek. Já jsem zjistila, že nejlepší je takové věci vysvětlovat tak, aby to chápali všichni a věřím, že si tohle dobře zapamatujete. 
OSNOVA = "nekonečno", to znamená, že vám osnova určuje délku materiálu nikoli šířku. Takže když si vybíráte kolik si koupíte materiálu, tak si pamatujte, že vybíráte po "osnově". 
ÚTEK = daná šíře materiálu. Útek vlastně utíká po osnově a tím vytváří okraje materiálu a jeho danou šíři. Šíře materiálu je také velmi důležitá při spotřebě, ale to až za chvilku. 
Jak poznáte osnovu a útek, když máte už materiál rozstříhaný? Úplně jednoduše. Uděláte si test pružnosti, nikdy ne šikmo, ale rovně po osnově materiálu, ta strana která je pevnější je osnova a ta která lehce pruží je útek. Doufám, že jsem to dobře vysvětlila. 

Spotřeba materiálu u hladkého materiálu bez vzoru
Tohle je úplně nejjednodušší počítaní. Stačí vám totiž koukat se na šíři materiálu, střih - obvod sedu a od toho se odvíjí kolik si koupíte materiálu. Pokud máme nejběžnější šíři 145cm, vás obvod sedu není 130cm a chcete sukni klasickou nebo mírně rozšířenou o délce například 55cm, mělo by vám stačit 80cm látky. 
 
Asi vám dám trochu jednodušší příklad, pokud mám obvod sedu 96cm, chci si sukni udělat rozšířenou (do áčka), bez kapes se zipem v zadním díle s délkou 50cm, tak si spočítám, že polovina OS je 48+1 (podle konstrukcí) + švové přídavky po stranách, já si přidávám pouze po 1cm, ale doporučuji přidávat aspoň 1,5cm pokud jste začátečních a ve švu kde bude zip, tak přidám 1,5cm můžete až 2cm (ale myslím si, že je to zbytečně moc). No pokud si nevěříte, tak raději víc než méně, pamatujte, že zmenšit můžeme vždy, zvětšit už nikoli. Nesmíme zapomenout i na to, že musíme přidat švové záložky i do pasu a do délky, do pasu přidávám opět 1cm a do délky dám 2cm. 
Takže když si to spočítáme, kam musíme přidat, tak 52,5cm na šířku a na délku to máme 54cm, ale tím to samozřejmě nekončí, jelikož máme ještě pasový límec, ten závisí na tom, jak široký chcete mít pas u sukně, běžný pas bývá 4cm šíře + 1cm, ale tady nezapomeňte, že 4 + 1 je polovina a jelikož se pasový límec pokládá po útku, tak máme celkem 10cm šíři i se švovými přídavky. 
Co nám tedy vychází z následujícího příkladu? Že když mám šíři 145cm - tedy 77,5cm na práci s polovinou střihu, tak se vejdu úplně krásně do 70cm i když budu mít sukni do áčka, jelikož mohu střih v případě nevzorované a nepočesané látky položit po osnově z obou směrů. Tím pádem se mi nejširší část sukně nepřekryje s částí druhou. Doufám, že jsem to dobře vysvětlila.
Pokud by se jednalo o klasickou sukni, tak se též krásně vejdu do 70cm látky.

Spotřeba materiálu u vzorovaného materiálu
Na škole nás učili abychom vždy měli o 10cm více do šířky i do délky, jelikož se musíme přesně trefit na daný vzor, tedy pokud máme kostku, tak musí navazovat, pokud máme proužek, též musí navazovat. Pro mě je nejjednodušší, pokud si sukni dělám na sebe, tak si nejprve udělat jednu bez vzoru na míru tu si přesně upravit a poté až střihat z materiálu vzorovaného, protože pokud to střihnete perfektně a pak se o 3cm seknete, tak už vám vzor na sebe nenaváže tak perfektně, tedy hlavně u kostky. 
Práce se vzorem je o preciznosti a trpělivosti, v konfekci se setkáváme s tím, že kostka sem proužek tam a nikdo to neřeší, protože je to moc práce. 
Pokud i tak do toho chcete jít pamatujte si, že budete potřebovat více materiálu tedy švové přídavky + 10cm navíc z každé strany (krom středu). Pokud budete pracovat s kostkou, pracujte pouze v jednom směru po osnově, kvůli návaznosti ve švech, případně pokud se nevejdete do šíře bez manipulace střihem - tedy jeho otočením, tak počítejte s dvojnásobkem materiálu. U proužků se dá naštěstí podvádět.

Spotřeba u počesaných materiálů
Některé materiály vzhledem k lesku či vlasu, nelze pokládat po osnově jinak než jedním směrem. Jelikož by vám mohla půlka sukně ukazovat jinou barvu než druhá půlka sukně, něco jako den a noc. To se taky v konfekci moc neřeší, ale to je můj problém, díky kterému vím, že je lepší a kvalitnější si něco ušít raději sama. 
V tomto případě pokud se nevejdete do šíře materiálu s vaším typem sukně budete počítat s tím, že si musíte vzít dvakrát délku sukně + pasový límec + švové přídavky v pase v délce sukně. 

Spotřeba podle typu sukně
    Rovná (pouzdrová)
Zde jak jsem se již zmínila stačí vám polovina OS + 1cm jako máme v konstrukcích. Přidáme si švové přídavky, 1-2cm do bočních dílů a zadního dílu, do délky přidáme 2 a více cm, pokud si nejsme jistí délkou, dáváme vždy více než méně. Do pasové části nám stačí přidat 1cm. Pak záleží na šíři pásku, jak jsem již zmínila, běžná šíře je 4cm + přídavek na šev a jelikož se pásek stříhá po útku, potřebujeme tedy dvojnásobek, což je 10cm. 
Vždy sledujte šíři materiálu, zda se vejdete do šíře materiálu, tak nezapomínejte na pasový límec, délka sukně + švové záložky. Pokud máte šíři "tip ťop" zvažte, zda si nevezmete dvojnásobek materiálu, tedy 2x délka.

    ✂ Áčková
 Zde sice nezávisí na šíři vašich boků, jako spíše na šíři vašeho pasu, ale hlavně také záleží na zvoleném materiálu a šíři áčkového střihu. Pokud jste si totiž rozšířili sukni z 30 na 80 zjistěte zda se vám i se švovými přídavky vejdou po změření buď vedle sebe, při nevzorovaném materiálu je možné je po osnově položit oběma směry, pokud se vám tak nevejdou, doporučuji koupit 2x délku + švové přídavky. Zde ještě zmíním, že je možné pasový límec položit i po osnově, pokud chceme ušetřit materiál a nejedná se o vzor, vlas nebo lesk. Vždy se snažíme využít materiál na 100%. Proto pokud víte, že se nevejdete do šíře jen o pár cm, můžete zbytek šíře využít na kapsy, pásek a možná i nějaké ozdoby.
 
    ✂ Dílová
Tady záleží pod čím si představíte dílovou sukni, pro mě je to sukně klidně i rovná, může být postupně rozšířená, no pokud jste viděli video, tak jste si mohli všimnou, že jsem sukni dělala právě dílovou. Zde si musíme uvědomit, že máme víc dílů, to znamená, že máme víc švových přídavků a tím pádem se může stát, že se opět nevejdeme do šíře, naštěstí už víme kolik kde máme přidat, a opět se tím řídíme. Pokud ji chceme mít dělenou a do áčka, tak si opět hlídáme i šíři délky. 

    ✂ Se sklady
Jako poslední jsem vybrala se sklady zde budeme vycházet z toho, jak velký sklad chceme mít a kolik jich chceme mít a také jaký typ skladu chceme mít. O tom si také uděláme samotný článek. Ale ráda bych se mezi všemi těmi články, kde se něco musíme naučit obeznámila i o materiálech a vysvětlila vám i druhy švů, druhy vazeb, kapsy a jejich druhy, apod.. Ale to jen tak mimo téma trochu.
Pokud chceme klasický přehyb, tedy pro některé znám jako sklad, tak si změříme délku nepřehnutého + délku podehnutého, rozumíme si? Pokud chceme tedy sukni například místo záševků sežehlit musíme si přidat rozměr, který bude ve skladu schován. 
Upřímně se tohle špatně vysvětluje a i já to kolikrát počítám na víckrát. Nejjednodušší je si sukni narýsovanou rozstřihat (hlavně nejdříve změřit, aby dílky byli přesné) a poté si přidat mezi dílky například 5cm a tím vám vznikne šíře podle které určitě spotřebu, ale většinou se kupuje 2x délka sukně.
Dám vám radu, pokud chcete kompletně udělanou sukni ze skladů, změřte si obvod pasu, rozdělte na polovinu, vydělte například 6ti (chcete 6 velkých skladů), OP 60cm polovina je 30cm děleno 6 se rovná 5cm, tak a teď mezi každých 5cm musíte přidat 10cm (aby byli sklady pořádné) a teď si můžete spočítat kolik potřebujete na polovinu sukně materiálu. Samozřejmě můžete si opět díly rozdělit na PD a ZD, abyste se vešli do šíře. Důvod proč zde se vychází z obvodu pasu je ten, že potřebujeme, aby sukně seděla v pase a obvod boků většinou bývá o dost větší než tomu bývá právě v pase a krásně skládaná sukně vám vytvoří sama o sobě áčko jakmile ji oblečete. 

Upřímně doufám, že jste mě pochopili, že víte, co jsem vám chtěla tímto vším říct a budu se na vás těšit u dalších článků, které se budou týkat i materiálů, názvosloví, druhů švů, stehů a mnohem více. Tento obor jsem studovala velmi pečlivě celé tři roky ve škole a není všechno hned. 
Jak jsem již psala, časem chce vést kurzy šití, ale ráda bych nejdřív na sobě zapracovala, abych kurzy mohla vést velmi sebevědomě a věděla, že vás vědu dobrým směrem.

Na co se můžete těšit:
    ✂ Ukážeme si i jiné druhy sukní
    ✂ Řekneme si něco o šicích strojích
    ✂ Probereme hodně druhů materiálu 
    ✂ Řekneme si o konfekční a zakázkové výrobě
    ✂ Ukážeme si jak vytvořit střih na dětské oblečení
    ✂ a mnohem více ♥

Buďte se mnou a buďte trpěliví. Šití je hlavně o trpělivosti a učíme se každý i já a to mám 10let zkušeností ♥.

VAŠE SAGI ♥

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za Vaše komentáře.