05.02.21

Šití: Co budeme potřebovat

0

Jak jsem slíbila, tak i plním. Ráda bych svůj blog konečně zaměřila na obor, který mi dal hodně. Krejčovina je pro mě velmi důležitá a hodně se díky tomu mohu oblékat do všemožných oděvů jako správný nadšenec do módy. Samozřejmě než něco ušiji z daného materiálu dvakrát tolik rozmýšlím, zda to budu nosit a jak často. Občas totiž přijdou chvilky, kdy si řeknu, že mohu mít vše, ale není možnost to pak vynosit, proto radím i vám, dvakrát měř a jednou řež. U nás krejčí to platí opravdu dvojnásob, jelikož se snadno může stát chyba, která nás může stát celkem dost financí i úsilí. 
 
Dneska bych se ráda podívala na to, co vše potřebujete k tomu, abyste mohli začít šít. Nebudeme se konkrétně teď soustředit na značky, co je nebo není lepší, ale bez čeho se jako začátečníci neobejdete.  

Na střih:
 
    ✂ Hedvábní či střihový papír (seženete snad v každém papírnictví)
    ✂ Tužku a barevnou pastelku na vytažení střihu (nemusí být) 
    ✂ Kalkulačku
    ✂ Krejčovské pravítko 
    ✂ Krejčovský metr
    ✂ Pravítko s ryskou
    ✂ Vaše míry (bez toho by to moc nešlo)
    ✂ Nůžky na PAPÍR

 
Na šití:

    ✂ Jehla
    ✂ Stehovka
    ✂ Špendlíky
    ✂ Látka 
    ✂ Krejčovské nůžky
    ✂Malé odstřihovací nůžky
    ✂ Křída
    ✂ Nitě
    ✂ Šicí stroj (pokud to nechcete tedy dělat ručně)  
 
 
O střizích se budeme bavit postupně začneme u jednoduché sukně, kde vám vysvětlím, jak si například udělat klasickou pouzdrovou, jak jí vykonstruovat a přenést na látku. Z klasického střihu se pak modeluje, samozřejmě si ukážeme mnohem více, ale určitě začneme u sukní. Jelikož to zvládneme opravdu každý ♥.
Co se týče střihového papíru, tak to je skvělý pomocník pro mě osobně, mohu střihy vytvořit a nakonec si je uložit do desek, kde si i píšu jaký střih byl na co použit a v případě, že se mi hodí, jej pak využívám opakovaně. Skvělá věc je na tom, že po čas šití, kdy mám za sebou první zkoušku, přenesu místa, která jsem například zabrala i do daného střihu, tím pak mám větší jistotu, že mohu šít už bez zkoušení, ale pozor každý materiál se chová jinak, takže já si například u střihů i píšu z jakých jsou dané šaty/ oblečení šité.
Tužka, pravítka, kalkulačka se stali mojí součástí a to jsem si říkala, že mi to bude k ničemu. Ne vždy u každého střihu je kalkulačka potřeba, no pak už jsou tam vzorečky, kterých není úplně málo a je prostě snazší si je vypočítat jinde než v hlavě. A co si budeme, rádi si to vždy zjednodušíme. 
Důvod proč jsem zdůraznila nůžky na papír je celkem jednoduchý, krejčovskýma nůžkama papír prostě nestříháme. Chceme přeci stále ostré nůžky na látku, nejedny nůžky se nám takhle na praxích zničili, no prostě jsme nechtěli poslouchat, proč taky že?! Ale opravdu, používejte nůžky na papír a ne krejčovské, berte v potaz i to, že ty krejčovské nejsou úplně levné pokud chcete kvalitní, tak si jich važte.
Krejčovský metr je opravdu nedílnou součástí, berete s ním nejen míry, ale poté taky vám slouží místo pravítka na přenášení mír, takhle to tedy mám já a vyhovuje mi to, jak to budete dělat vy, je zcela na vás. O tam jak a kde bereme míry se též budeme bavit, protože nejeden člověk netuší, kde se jaké míry mají brát.
 
Co se týká šití, tak já například už stehovku využívám minimálně, nejen, že jsem si zvykla a naučila se pracovat i jinak, ale ušetří to spoustu práce, nicméně pokud začínáte, tak rozhodně doporučuji stehovku využívat. Časem se to naučíte a též ji využijete jen ojediněle. Věřte mi ♥. Stačit vám totiž budou pouhé špendlíky a ty samozřejmě budete potřebovat vždy, ať už se jedná o spojení střihu, úpravu střihu na postavě a tak dále..
Látka, o materiálech bych se ráda též pobavila, ale například pokud začínáte, tak doporučuji začít s bavlnou, je vhodná pro začátečníky a zároveň se z ní dají tvořit i pěkné kousky oblečení. Já s ní tvořím do dnes, jakožto přírodní materiál bude vhodný vždy a všude. Ovšem pokud byste chtěli něco s trochou elastanu, tak určitě koukejte na složení (BA + elastan), a nebo na název "strečová bavlna".
Materiály doporučuji objednávat například na Terry moda - pokud chcete rychlé doručení, pokud vám nevadí si počkat tak Dům látek a spoustu dalších, ale o tom se pobavíme až někdy příště.
Křída, mýdlo, tužka nebo fix NA TEXTIL nikdy nepoužívejte klasickou tužku nebo fixu, nemusím přeci vysvětlovat proč, co se týká fixu na textil, tak tím myslím mizející fix, který po vyprání zmizí úplně, občas zmizí i během šití, ale stačí na něj dát žehličku a už zase je vidět. Tyto pomůcky se budou hodit při přenášení střihu na materiál, kdy si musíme naznačit švové přídavky. 
Nitě sedící k barvě materiálu, máme nespočet druhů nití, vhodné jsou polyesterové i bavlněné. Patří mezi nejčastěji využívané.
Tak a teď je tu šicí stroj. Pokud budete šít pro sebe, stačí vám jeden šicí stroj, který má rovný steh a entl (klikatý steh), pamatujte, že čím více má šicí stroj možností tím větší pravděpodobnost, že se něco posere, pardon za ten výraz, ale je to tak.
Nechci to vkládat do dnešního článku, ale co se týká výběru šicích strojů, tak o tom si též nechám samotné téma, abych jej mohla rozebrat mnohem více. Pokud máte finance a víte, že budete šít i kdyby jen pro sebe, tak se vám bude hodit i Overlock a Coverlock, to jsou názvy, že? Ale jak jsem psala, tomuto tématu se budeme věnovat v samostatném článku, kde vám doporučím, které šicí stroje jsou opravdu ideální. A podle čeho hledat. 
Já sama jsem si kdysi nechávala radit od druhých, ač už jsem ze školy fakt dlouho pryč, tak člověk se stále musí učit novým věcem. 

Pevně doufám a věřím, že vás tato tématika bude bavit a že vám pomohu se něco nového naučit. 

Jelikož bych do budoucna chtěla mít vlastní kurzy šití, tak nemůžu prozradit úplně všechno, ale určitě se podíváme na spoustu věcí. Střihy, materiály, šicí stroje a nějaké ty návody by se už časem taky mohli povést. 

Budu se těšit Vaše SAGI ♥

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za Vaše komentáře.